پلی استر: کاملا مصنوعی است
ویسکوز: از خمیر کردن سلولز تشکیل می شود
لینن: معروف به پارچه کنفی – مناسب برای فصل تابستان – مرغوب ترین نوع این پارچه از 70 درصد پنبه، 10 درصد پلی استر و 20 درصد ویسکوز تهیه شده و بهترین نوع آن از 50 درصد پنبه، 50 درصد پلی استر، بدون ویسکوز تشکیل شده است.
جیر: از پوست بز و گوساله تهیه می شود و بیشتر به عنوان آستر در محصولات مورد استفاده قرار می گیرد.
کتان: پارچه ای ایست که از ساقه کتان تهیه می شود. پارچه کتان به عنوان پادشاه پارچه ها شناخته می شود و بیشتر برای ساخت مبلمان استفاده می شود.
ریون: جزو الیاف سلولزی بازیافتی محسوب می شود.
جین: دوام و استحکام بالایی دارد.
ابریشم: پارچه های ابریشمی مستحکم ترین پارچه های دنیا هستند. هادی حرارت نبوده و حرارت را در خود نگه می دارد. بیشتر برای ساخت لباس های لوکس استفاده می شود.
لاکرا: پارچه ای مصنوعی است که به خاصیت کشسانی فوق العاده اش شناخته می شود و معمولا برای لباس های ورزشی استفاده می شود.
حریر: پارچه ابریشمی نازک است.
پلاستیک: مواد مصنوعی مانند اکریلیک، نایلون، پلی استر و مواد شیمیایی پلاستیکی بکار رفته در لباس هایی که گرماساز است.
دورس: نوعی پارچه نخی که با الیاف پنبه بافته می شود. نسبت به دیگر پارچه های نخی ضخیم تر و مقاوم تر بوده و دارای انواع دو نخ و سه نخ می باشد که برای البسه ورزشی استفاده می شود.
پنبه: آرام بخش و مطمئن ترین پارچه می باشد – هادی حرارت هستند و حرارت بدن را به بیرون منتقل می کنند.
بنگال: از ابریشم و پشم و یا الیاف بافته می شود.
بامبو: انعطاف پذیر، نرم، دارای ظاهری براق و دوستدار محیط زیست بوده و جذب بسیار سریع رطوبت و عرق بدن، قابلیت تنفس پذیری و گرم نگه داشتن بدن در سرما از خصوصیات آن می باشد.
 
بهترین انتخاب برای لباس های راحتی:
همانطور که می دانید لباس هایی که با الیاف مصنوعی مانند نایلون، پلی استر و … که درصد کمی از نخ و پنبه دارند برای سلامت پوست مناسب نیستند. برای حفظ سلامت بهتر است از لباس های نخی، پنبه ای و کتانی استفاده شود. در مورد کودکان سعی کنید لباس های 100 درصد کتان خریداری کنید چون هم نرم هستند و هم بدن اجازه تنفس دارد.