با چند راهکار ساده می توانید از کفش های خود که گاها مبالغ زیادی برای خرید آنها پرداخت می کنید، مراقبت کنید.
1- همیشه از کفی‌های لاستیکی و کلاهک پاشنه استفاده کنید

کفی بیشتر کفش های گران قیمت از چرم بسیار نازک درست می شوند. احتمالاً متوجه شده اید که حتی بعد از یک بار پوشیدن کف آن شروع به جمع شدن و نازک شدن می کند. راه حل کلیدی، استفاده از کفی لاستیکی است. می توانید به هر فروشنده ای مراجعه کرده و در عرض چند دقیقه کفی مورد نظر خود را در هر رنگی تهیه کنید. اگر کفش هایتان پاشنه باریک بود، از فروشنده درخواست کنید که یک جفت کلاهک پاشنه ی با دوام نیز به شما بدهد تا از خوردگی پاشنه ی کفش جلوگیری کنید.

 

2- واکس زدن

آیا تا بحال کفش های چرمی تان را واکس زده اید؟

به صورت منظم و مرتب از واکس مناسب استفاده کنید، زیرا چربی واکس باعث می شود چرم خاصیت انعطاف پذیری اش را از دست نداده و ترک نخورد. قبل از واکس زدن، با استفاده از یک برس نرم مخصوص کفش، گرد و کثیفی روی کفش را برس بکشید. سپس مقدار کمی واکس بر روی سطح کفش خود بمالید. کمی صبر کنید و سپس با پارچه ای نرم روی آن را دستمال بکشید تا برق بیفتد.

لازم به ذکر است بدانید چرم تا حدی واکس را جذب می کند. اگر مقدار زیادی واکس بمالید هر چقدر هم که دستمال بکشید به خورد چرم نمی رود.

 

3- محل نگهداری کفش‌ها

جایی که کفش هایتان را در آن نگهداری می کنید بسیار مهم است. قرار دادن آنها در جای نامناسب می تواند منجر به رنگ و رو رفتگی و خراش و سایر صدمات دیگر شود. اگر در جایی کوچک زندگی می کنید، توصیه نمی کنیم که جعبه ی همه کفش هایتان را نگه دارید، اما حداقل جعبه آنهایی که پول زیادی برای خریدشان پرداخت کرده اید را نگه دارید. کیسه های نخی هم  برای نگهداری از کفش ها بسیار مناسب هستند، چه در زمانی که مسافرت می روید و چه در هنگامی که در خانه نشسته اید.

 

4- همیشه به ذهن خود بسپارید :

یکی از بدترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که کفش ها را به داخل جا کفشی پرت کنید. اگر حالش را ندارید که هر دفعه کفش ها را داخل جعبه یا کیسه بگذارید، حداقل آنها را به صورت مرتب و بافاصله داخل جا کفشی یا قفسه ی کفش ها قرار دهید. همچنین اگر می خواهید کفش های خوبتان زود از رنگ و رو نروند، از قراردادن آنها در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.