روانشناسی رنگ ها

در روانشناسی مبحثی وجود دارد به نام  “روان شناسی رنگ” که در شخصیت و روحیه ی افراد تاثیر فراوان دارد.

روان شناسان عقیده دارند رنگی که برگزیده و دلخواه افراد است میتواند نشان دهنده خصوصیات اخلاقی فرد باشد.

« روانشناسی رنگ یعنی مطالعه تاثیر رنگ ها بر رفتار انسان »

از روی رنگ لباس میتوان به ویژگی های اخلاقی افراد پی برد. طبیعتا کسی که از رنگ های شاد استفاده میکند آدم فعال و شادی است و روحیات درونی اش زنده است و بالطبع کسانی که از رنگ های سرد و مرده استفاده میکنند آدمهای  بی حال و کسلی هستند.

 

شخصیت افراد بر اساس رنگ ها:
قرمز: خوش قلب اما خود پرست

قرمز از دسته رنگ های گرم است که نماد هیجان، عشق و افراط است. قرمز پر شورترین و تند ترین رنگ است که سبب سریعتر شدن ضربان قلب و تنفس میشود.

کسی که به این رنگ علاقه دارد هرگز نمیتواند در زندگی بی تفاوت باشد. این افراد ، اشخاص تند و سرکش و در عین حال فعال و شجاع و کمی عجول هستند. احتمال شکست، به خصوص در عشق برای آنها فراوان است.

قضاوتهای عجولانه و ناگهانی در مورد دیگران یکی از خصوصیات بارز این افراد است. عیب بزرگ این افراد، خودپرستی و عدم کنترل در نفس آنهاست. دو صفت ممتازشان خوش قلبی و حس بزرگ طلبی است. این افراد در تجارت تهاجمی عمل میکنند اما در امور شخصی خوش قلب و مهربانند.

آبی: نظم، پشتکار، تنها

آبی رنگ صلح و آرامش است و سبب ترشح هورمون های آرام بخش در بدن میشود. با این حال این رنگ میتواند سرد و یاس آور هم باشد.

از این رنگ اغلب برای اتاق خواب استفاده میشود. مشاوران مد توصیه میکنند در مصاحبه های شغلی آبی بپوشید چون رنگ آبی نشان دهنده ی وفاداری است. افراد در اتاق های آبی فعال ترند. این رنگ میتواند کاهنده ی تعداد تنفس و ضربان قلب باشد، به همین دلیل به کسانی که استرس و فشار عصبی دارند توصیه میشود.

به طور معمول طرفداران این رنگ افراد زیرک، وفادار، برونگرا و صادق هستند.

استفاده از آبی روشن برای اتاق کودکان بسیار توصیه میشود. افرادی که رنگ آبی را می پسندند به علت شرم و حیا و گاه غروری که دارند میل دارند اغلب تنها باشند. یکی از صفات بارز آنها پشتکار است.

مشکی: خوش ذوقی و ظرافت طبع

مشکی رنگ سلطه و قدرت است. این رنگ برای مد پر طرفدار است. این رنگ بر خلاف عقیده بسیاری از مردم رنگ نومیدی و عزا نیست بلکه نشانه خوش ذوقی و ظرافت طبع است.

اگر از طرفداران این رنگ هستید مسلما به شخصیت اطرافیان خود احترام قائلید و هرگز خود را به دیگران تحمیل نمی کنید و عقاید و نظریات دیگران را به آسانی می پذیرید.

همیشه به دنبال آخرین مدها می گردید و پول زیادی بابتش می پردازید.

سفید: پاکی و متانت

سفید مظهر پاکی و معصومیت است. رنگ سفید نور را منعکس می کند و رنگ تابستانی محسوب میشود. این رنگ برای دکوراسیون و مد بسیار پر طرفدار است.

این دسته از افراد به دوستی هایشان بها میدهند و وقت زیادی برای دوستان خود میگذارند.

خاکستری: احساس بی نیازی

خاکستری مظهر چشم پوشی از خوشی های دنیاست. کسانی که به این رنگ علاقه دارند اغلب از زندگی رضایت دارند.

جوانانی که به این رنگ علاقه دارند در واقع خود را هم شان اشخاص کهنسال میدانند و در زندگی احساس بی نیازی میکنند.

این افراد در عشق تمایل به برقراری ارتباط با افراد مسن تر از خود دارند. اغلب کسانی که از نظر فکر و ایده به آنها برتری دارند خیلی آسان مورد توجهشان قرار خواهند گرفت.

صورتی: مورد علاقه دیگران

صورتی در واقع همان قرمز است که کمرنگ شده. افرادی که به این رنگ علاقه دارند تمام صفات رنگ قرمز را البته کمی ملایم تر دارا میباشند.

با گذشت هستند و در عشق تندی نشان نمی دهند. دیگران را خوب درک می کنند و با اطرافیان با ملایمت رفتار می کنند.

به دلیل نشاط و شادی مورد علاقه اطرافیان خود هستند. آنهایی که به این رنگ علاقه دارند اغلب شکست ها، خشونت ها و دشواری های زندگی را تحمل کرده اند و با مشکلات فراوان مواجه شده اند.

زرد: شاد و فعال

زرد مظهر شادی و جلب توجه است و رنگ خوش بینانه به حساب می آید. مردم در اتاق های زرد بیشتر عصبانی میشوند و کودکان بیشتر گریه میکنند.

رنگ زرد تمرکز را افزایش میدهد و متابولیسم را تسریع می کند. افرادی که به رنگ زرد علاقه دارند همیشه حرفی برای گفتن دارند و عاشق صحبت کردن با دوستان خود هستند. این افراد اجتماعی و بسیار شوخ طبعند و دیگران را به سمت خود جذب میکنند.

قهوه ای: قابل اعتماد

اگر رنگ قهوه ای را دوست دارید کاملا می توان روی شما حساب باز کرد. افرادی که به این رنگ علاقه دارند با ثبات و مقدس، شاعر پیشه و مودب هستند.

افرادی قابل اعتماد هستند و همواره میل دارند در عالم خود سیر کنند. در عشق هرگز بدبین و تند نیستند.

انسانی منطقی هستند و ترجیح می دهند قبل از هر کاری خوب به آن فکر کنند. این افراد به هیچ کس غیر از خود اعتماد ندارند.

نارنجی: صداقت آری، هوس بازی هرگز

آنهایی که به رنگ نارنجی علاقه دارند متکی به نفس نیستند. اجتماعی و خوش خلقند و با مردم خوب رفتار می کنند. نفوذ در اینگونه افراد مشکل است.

کسی که آنها را دوس بدارد می تواند به آسانی به آنها پیشنهاد ازدواج دهد و آنها به راحتی قبول میکنند. هوس باز نیستند و در دوستی صادق و وفادارند.

اگر این افراد با کسی که خصوصیات اخلاقی خودشان را داشته باشند ازدواج کنند سعادتمند می شوند.

ارغوانی: عارف ها و روان گر ها

این رنگ مظهر تجمل، ثروت و ظرافت است. رنگی زنانه و رویایی است. طرفداران این رنگ کم هستند ولی افراد سلطنتی علاقه زیادی به این رنگ نشان میدهند.

فیروزه ای: اسرار آمیز و پند ناپذیر

دوست داران این رنگ اسرار آمیز و احساساتی هستند. پشتکار دارند و با ثباتند و به نصایح دیگران در مورد کارهای خود کمتر توجه نشان میدهند.

بنفش: خود پسند و جسور

افرادی که به رنگ بنفش علاقه دارند با اراده و در مواردی کله شق هستند. این افراد اول به خود بعد به دیگران توجه میکنند.

خردلی: خوش قلب

این افراد بسیار محافظه کار هستند. دوستی برای این افراد بسیار با ارزش و مقدس است.