همانطور که می دانید: چرم از پوست حیوانات به دست می آید و با گذر فرآیندهای مختلف به شکل چرمی که می شناسیم تبدیل می شود. می دانیم که چرم طبیعی از پوست حیوانات تهیه شده است.  در نتیجه قابلیت تنفس دارد و از آن برای تولید کیف و کفش و لباس استفاده می شود.

لازم است بدانیم هر چرم طبیعی، با کیفیت نیست. چون فرآیند ساخت چرم تاثیر زیادی بر روی کیفیت آن دارد. بنابراین لازم است شناختی هرچند سطحی، از چرم داشته باشیم تا بتوانیم هنگام خرید انتخابی درست تر داشته باشیم.

در ادامه به چند مورد برای بالاتر بردن اطلاعات در این زمینه اشاره می کنیم:

1. برچسب چرم

با توجه به اینکه برندهای مختلفی در این زمینه فعالیت دارند و امروزه برخلاف گذشته می توان با توجه به سوابق کاری و محصولات ارائه شده توسط آنها با خیالی آسوده تر خرید کرد اما با این حال باز هم نمی توان سودجویی بعضی افراد و سیاست های فروش محصولات غیر اصل و تقلبی را نادیده گرفت. بنابراین به اندازه ی کافی باید اطمینان از اصالت آن محصول را داشته باشیم.

2. بوی چرم

می دانیم که چرم طبیعی بوی خاص خود را دارد و این امر به راحتی بین چرم طبیعی و مصنوعی قابل تشخیص می باشد. اما دقت داشته باشید که این مورد به تنهایی معیار مناسبی برای تشخیص چرم نبوده و گاها احتمال استفاده از عطرهای مصنوعی برای بودار کردن چرم های مصنوعی وجود دارد.

3. قیمت محصول

تفاوت قیمت هم می تواند نشان دهنده ی کیفیت محصول باشد.که این مورد هم زمانی که شما از یک فروشگاه معتبر خرید می کنید می تواند به شما کمک کند.

4. خرید از فروشگاههای معتبر

سعی کنید از فروشگاههایی خرید کنید که شناخت کافی از آنها دارید و فروشنده صادقانه مشخصات و شناسنامه چرم را در اختیار شما قرار می دهد.

5. جنس پشت چرم

یکی از مشخص ترین و بهترین راههای شناخت چرم نگاه کردن به پشت چرم می باشد. اما متاسفانه در هنگام خرید کیف، کاپشن ، دستکش و دیگر محصولاتی که دارای آستر هستند بسیار دشوار می باشد. گاها می توانید با کمی دقت در بعضی از قسمت های آن متوجه این امر بشوید. پشت چرم پرزدار است که چرم مصنوعی برخلاف آن دارای بافت ماشینی ( پارچه ای شکل ) می باشد.

6. ضخامت چرم

ضخامت چرم طبیعی ناهماهنگ بوده و بعضی قسمت ها نسبت به قسمت های دیگر مقداری نازکتر و ضخیم تر می باشد. هنگامی که ضخامت چرم را بررسی نمایید به سادگی متوجه این مورد خواهید شد. اما ضخامت چرم های مصنوعی به دلیل اینکه با دستگاه درست می شود کاملا یکدست می باشد

7. انعکاس نور

چرم طبیعی برخلاف چرم مصنوعی نور را به طور یکنواخت منعکس نمی کند. بعضی قسمت ها مات و بعضی قسمت ها براق هستند.

8. تست با شعله

چرم طبیعی به راحتی آتش نمی گیرد و اگر شعله آتش را روی آن بگیریم بوی خاص خود را می دهد. در صورتی که چرم مصنوعی برخلاف چرم طبیعی هنگامی که در معرض شعله ی آتش قرار می گیرد به دلیل اینکه از مواد مصنوعی تهیه شده است خیلی سریع شکل خود را از دست داده و جمع می شود.

در ضمن می توانید در مورد نوع و کیفیت چرم استفاده شده در محصول از فروشنده هم کمک بگیرید و هر سوالی داشتید از او بپرسید.

9. لمس کردن

یکی دیگر از نشانه های تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی لمس کردن آن می باشد که با انجام این کار مطمئنا متوجه تفاوت آنها خواهید شد. چرم طبیعی پوست واقعی و برخلاف چرم مصنوعی حس گرم دارد. در صورتی که چرم مصنوعی سردتر و سخت تر است.

10. طرح روی چرم

اگر به طرح روی چرم دقت کنید می بینید که چرم طبیعی دارای طرح و سطحی طبیعی و غیر تکراریست. اما اگر سطحی کاملا یکدست و طرحی یکنواخت بر روی آن دیدید مطمئنا طرح و چرم آن مصنوعی است.

در نتیجه با در نظر گرفتن این موارد تا حد زیادی هنگام خرید دقت خواهید داشت:
  • برچسب چرم
  • بوی چرم
  • قیمت محصول
  • خرید از فروشگاههای معتبر
  • جنس پشت چرم
  • ضخامت چرم
  • انعکاس نور
  • تست با شعله
  • لمس کردن
  • طرح روی چرم