لباس های سرطان زا

سراریز شدن لباسهای بی کیفیت و ارزان قیمت چینی به بازار ایران در کوتاه ترین زمان توانست به دلیل عدم رقابت در قیمت، بخشی از بازار نساجی و تولید و فروش لباس را با ورشکستگی مواجه سازد.

این لباسها به دلیل استفاده از رنگهای غیراستاندارد سرطان زا بوده و به گفته رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی پوشیدن این لباسها برای سلامتی افراد بسیار مضر است و عوارض پوستی در پی دارد.

بر اساس تحقیقات 4 آمین آروماتیک اثر سرطان زایی بالایی در انسان دارند که بنزیدین آمین، آمینودی فنیل، کلرو اورتوتولوئدین است، که طبق آزمایشات انجام گرفته ثابت شد که در رنگهای غیر استاندارد بنزیدین بسیار بالایی وجود دارد که بسیار خطرناک است.

متاسفانه در بررسی های صورت گرفته ثابت شد که این رنگهای غیراستاندارد و ارزان به صورت قاچاق وارد نساجی های رنگرزی ایران شده، که با پیگیری سازمان بازرسی کل کشور و نظارت اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران کشف و متوقف شد.

با این حال افراد سودجو در پی واردات این رنگها به داخل کشور هستند که سلامت شهروندان برای آنها اهمیت نداشته و فقط به سود خود فکر میکنند.

پارچه های پلاستیکی تهدیدی جدی برای سلامت انسان است.

ماده افزودنی تفلون در حال حاضر به طور فزاینده ای در پارچه های ساخته شده از الیاف مصنوعی بکار میرود تا دوام, مقاومت در برابر لکه و مقاومت در برابر چین و چروک پارچه افزایش یابد.

مواد مصنوعی مانند اکریلیک، نایلون، پلی استر و مواد شیمیایی پلاستیکی بکار رفته در لباسها گرما ساز است و مشکلات پوستی ایجاد میکند. این مواد سمی باعث آسیب به کبد و کلیه و احتمالا مسائل مربوط به باروری و خطر ابتلا به سرطان را بهمراه دارد.

لباسهای تهیه شده از پلی استر حاوی آنتیموان است که سرطان زاست و برای قلب، ریه ها، کبد و پوست مضر است.

بهتر است به جای استفاده از این پارچه ها ی صنعتی از پارچه های طبیعی و ارگانیک سازگار با پوست و محیط زیست استفاده کنید.

برای کاهش خطرات پوستی و مشکلات دیگر به موارد زیر توجه کنید:

_ به دنبال لباسهای ساخته شده از الیاف طبیعی مانند کنف, بامبو، پنبه، پشم، ابریشم و کتان باشید.

_ راش، کهیر، تاول و قرمزی یا دیگر واکنشهای منفی به لباسهای خود را در نظر بگیرید.

_ از مواد شوینده مناسب استفاده کنید.

_ برای شست و شوی لباسها از مقدار شوینده کمتری استفاده کنید, زیرا مواد شوینده باقی مانده در لباس باعث حساسیت و سوزش در پوست میکند.

  • یک لحظه هم که شده به سلامت خود و فرزندانمان بیاندیشیم!!
  • آیا خرید اجناس بی کیفیت و غیر استاندارد و متقابلا ارزان قیمت ارزش به خطر انداختن سلامتی یمان را دارد؟!